Yangın Alarm Sistemleri

Yangın algılama ve alarm sistemleri her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde çıkabilecek yangınları daha başlangıç aşamasında tespit etmek, binada yaşayanları bu durumdan haberdar etmek, gerekli güvenlik birimlerine ve itfaiyeye haber vermek amacıyla kurulan hem can hem de mal korumaya yönelik sistemlerdir. Bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangının bir binaya ve yaşayanlarına verebileceği zararlar düşünüldüğünde yangın algılamanın gerekliliği daha net anlaşılabilir.

Yangın kontrol altına alınması zor, çok hızlı ilerleyebilen, hasarı da güçlü maddi ve manevi kalıcı problemler oluşturan bir sorundur. Bu problemin önlenmesi de oldukça hassas bir konudur. Yangın Alarm Sistemleri, yangının olabilecek en kısa süre içinde algılanması ve bu sayede hemen müdahaleye imkan tanıyan önemli sistemlerdir. Bu sistemler yangının durdurulmasından ziyade ilk etapta;


  • Önlem alma,
  • Hızlı tespit etme,
  • Erken müdahale konusunda önemli bir görev üstlenmektedir.

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ BİLEŞENLERİ

  • Güç kaynağı
  • Sistem CPU
  • Kontrol paneli
  • Yangın Dedektörleri
  • Uyarı ve bilgilendirme sistemleri

GÜÇ KAYNAĞI Yangın alarm sistemleri çok büyük enerji kaynaklarına ihtiyaç duymazlar.Acil durumlar dışında tipik enerji beslemeleri yeterlidir. Ancak acil durumlar için yedek olarak kullanılacak kurşun-asit piller bulundururlar. SİSTEM CPU Alarm sistemi içerisinde bulunan sensörlerden algılanan verileri değerlendiren ve bu verilere göre yapılacak işlemlere karar veren işletim sistemidir. Sistemin birçok işlevi olmakla birlikte donanımsal ve yazılımsal bağlantıları kontrol etmesi açısından oldukça önemli bir bileşendir. Arıza oluşması durumunda hemen fark edip alarm verir. Bazı durumlarda sistemin dengeli ve düzgün çalışması açısından kontrol sağlar. KONTROL PANELİ Yangın alarm sisteminin algılama, uyarı ve bilgi verme, müdahale etme gibi temel görevlerini kontrol eden bileşendir. Kullanılacak alana göre çeşitlilik göstermektedir. Küçük alanlarda tek dedektör ve alarm cihazına bağlı olması yeterlidir. Daha büyük alanlar içinse daha fazla dedektör ve çıkışa bağlı olabilir. YANGIN DEDEKTÖRLERİ Yangın dedektörleri, yangın alarm sistemine bağlı çeşitli sensörlerdir. Bu sensörler ortamdaki değişimleri algılayarak yangının durumu hakkında bilgiler edinir ve sisteme bildirim gönderir. Yangın anına bağlı olan gidişata göre tepkiler oluşturup, ilgili birimleri harekete geçirilir. Bu birimler tavan su vanaları, havalandırma sistemleri, güvenlik kapıları gibi birimler olabilmektedir. UYARI VE BİLGİLENDİRME SİSTEMİ Yangın alarm sistemleri tarafından algılanan ve analiz edilen veriler ilgili kişilere bilgi mesajlarını iletir ve uyarı sistemlerini (ışık, düdük, korna, alarm vb.) harekete geçirerek çevredekileri yangın hakkında uyarmaya başlar.